استان بوشهر یکی از قطب های تولید خرما در کشور میباشد ولی چون در  گذشته خرما به صورت خام و بدون انجام برندینگ و بسته بندی توزیع میشد لذا  خرمای جنوب به درستی به مصرف کننده معرفی نشد،ولی در سالهای اخیر قدم های  بزرگی در حال برداشتن است و محصولات خرمایی محیا افتخار آنرا دارد که یکی  از واحدهای تولیدی مدرن و مجهز جنوب کشور باشد.

مجموعه محیا با هدف  معرفی خرمای دشتستان به کشور و ایجاد اشتغال در روستا و مناطق روستایی ،در  سال 1397 فعالیت خود را آغاز نمود ،البته قبل از این تاریخ ،به صورت سنتی و  به صورت کارگاه خانگی فعالیت میکرد .باتوجه به برنامه ریزی انجام شده و  اهداف تعیین شده،به این نتیجه رسیدیم که مجموعه ای بنیان نهیم تا در راستای  پیشرفت و توسعه گام بردارد و با عنایت خداوند متعال و تلاش روز افزون  ،موفق به کسب گواهینامه ISO 22000 , ISO 9001 شدیم و در سال اول اجرای طرح  ،"محصولات خرمایی محیا"به عنوان واحد نمونه تولیدی شهرستان دشتستان انتخاب  شد.در  ابتدا از شیوه بسته بندی سنتی و استفاده از نیروی انسانی در تمامی کارها  به استفاده از ماشین آلات در بسته بندی محصولات، تغییر مسیر دادیم.

در  گذشته تمامی مراحل غربالگری خرما ، جداسازی و بسته بندی خرما توسط نیروی  انسانی انجام میشد ، ولی درحال حاضر تنها جداسازی خرمای با کیفیت از خرمای  ضایعاتی توسط نیروی انسانی انجام میشود و دلیل آن نیز بهبود کیفیت محصول  نهایی میباشد.

در روش بسته بندی نوین،از ماشین آلاتی چون دستگاه چسب  کارتن،دستگاه شستشوی اتوماتیک،دستگاه خشک کن، دستگاه شیرینک پک ،دستگاه جت  پرینتر و ...استفاده میکنیم.

در شیوه سنتی خرما فقط از نظر ظاهری  جداسازی میشد ولی شستشو نمیشد،چون وجود رطوبت باعث خراب شدن خرما و به  اصطلاح محلی باعث ترش شدن خرما میشد،در شیوه نوین، خرما پس از شستشو،توسط  دستگاه خشک کن رطوبت زدایی میشود و با کیفیت بالاتر و مطلوب تری در اختیار  مشتری قرار میگیرد.

مجموعه محیا علاوه بر بسته بندی کارتنی در حجم  های مختلف، محصولات خود را در ظروف کریستالی و سطلهای پلاستیکی نیز عرضه  مینماید که در قسمت آرشیو محصولات ما قابل مشاهده هست.

همانطور که در   قبلا گفته شد افزون بر خرمای کبکاب، خرماهای برحی  ،بریم،خاصویی،شهابی،پیارم و زاهدی در محصولات خرمایی محیا بسته بندی میشود.

خرمای  کبکاب ،خرمای محلی منطقه دشتستان میباشد که از کیفیت بالایی برخوردار است و  ذات آن مرطوب و شیره دار هست و در مقایسه با خرماهای دیگر، قیمتی به مراتب  مناسبتر و ارزانتر دارد و باتوجه به اهمیت قیمت و وضعیت اقتصادی موجود  ،استفاده این نمونه خرما به صرفه تر میباشد.

نمونه های دیگر خرما  همچون رطب مضافتی نیز توسط مجموعه قابل تهیه و توزیع هست .از ویژگی های  منحصر به فرد خرمای کبکاب نسبت به رطب مضافتی، نگهداری آسان خرمای کبکاب در  دمای محیط میباشد که امکان نگهداری رطب مضافتی بیش از 3 روز در دمای محیط  وجود ندارد ولی خرمای کبکاب تا یکسال قابل نگهداری و استفاده میباشد.